Osmanlı Lale Bahçesi Tığ İşi - Çiçekli Badem Havlu Kenarı

Osmanlı Lale Bahçesi Tığ İşi – Çiçekli Badem Havlu Kenarı

Osmanlı Lale Bahçesi Tığ İşi Oya Modeli

Geçmişten günümüze kadar uzanan zaman yolculuğunda tarihte bayanlar tarafından ilgi kazanmış ve önemli yer edinmiş olan örgüler ve motifler bugünlere kadar gelmiştir. Hazır ürünlerin piyasaya çıkmasıyla ve alım gücününde artmasıyla birlikte her ne kadar popüleritesini kaybetmiş olsada hala bu muazzam el emeği göz nuru örgüleri ören hanımların sayısıda azımsanmıyacak kadar fazla. Özellikle osmanlı döneminde çokça rast geldiğimiz motiflerden bir tanesi hiç şüphesiz lale motifleridir. Görünümüyle ve şıklığıyla göz dolduran bu motifleri lale motifli havlu kenarını işleyeceğiz.

 

Geçmişten Günümüze Gelen Güzellik

Osmanlıdan günümüze kadar gelen lale motiflerini hiç şüphesiz osmanlı ile ilişkilendirebiliyoruz ve bunda herkes hemfikirdir. Sadece örgü değil bir çok alanda lale motiflerini görmek mümkün. Örgülerde, oyalarda en çok tercih edilen modeller arasındaydı. Bizde sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede tığ işi lale motifli yazma oyasını ele aldık ve eskiye götürmek istedik .

Bu modellerde en dikkat çeken ise büyük lale motifleri oluyor. İsteğe bağlı olarak lale motiflerinin boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Yine isteğe bağlı olarak yazma, tülbent veya namaz başörtülerine uygulayabilirsiniz.  Osmanlı lale motifi yada lale bahçesi şeklinde ismiylede bilinen bu modeli gelin hep birlikte inceleyelim.

Aşağıda anlatımını eklemiş olduğumuz videodan tığ işi bilen bayanlar adım adım kolaylıkla yapabilirler.

Osmanlı Lale Bahçesi Tığ İşi Oya Modeli Video Anlatım

Bir önceki yazımız olan Minik Biberler İğne Oyası - Kırmızı Biberler başlıklı makalemizde İğne oyası modelleri, Kırmızı biberler iğne oyası modelleri ve Minik Biberler İğne Oyası - Kırmızı Biberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

One thought on “Osmanlı Lale Bahçesi Tığ İşi – Çiçekli Badem Havlu Kenarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir