Örgü Ören Ünlüler

Örgü Örmeyi Seven Ünlüler

Örgü örmek dediğimiz zaman insanların aklına ilk olarak ev kadınları gelmektedir. Ancak bu tezi yıkan ve aslında örgü örmenin bir çok faydasından dolayı Hollywood ünlülerinin bile örgü ördüğünü gözlemliyoruz. Ev kadınları örgü örer klişe sözünden sıyrılarak kariyer sahibi olan ve çok yoğun iş temposuyla çalışan kadın ve erkekler örgünün rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğinden istifade edebilmek için örgü örmeye başladılar bile. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de yapılan bir araştırma da Julia Roberts’tan ABD Dışişleri Bakanı Madeline Albright’a kadar bir çok ünlü ismin örgü ördüğü tespit edildi.

Peki örgü örmenin ne gibi faydaları vardır diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İlk olarak metropoller’deki hızlı ve stres dolu günlerin sonunda örgü örerek hem stresinizi azaltabilir hemde daha kabiliyetli fikirlerinizin oluşmasına yardımcı olur. Meditatif etkiye sahip olan örgünün faydalarını sayarak bitiremeyeceğimiz kadar çok. ABD’de aralarında bir çok ünlünün hatta politikacıların da dahil olduğu 24 milyon örgü ördüğü bilinmektedir. Ne yazık ki geçmişte fabrikasyon ürünlerin çoğalmasıyla birlikte vitrinlerde yerini almış ve el emeği göz nuru örgülerin yararları ve sağlık açısından daha yararlı olduğu unutulmuştu.

RussellCrowe - Örgü Örmeyi Seven Ünlüler


Ancak son yıllarda ABD’de Martha Stewart’ın öncülüğünü yaptığı ‘evde kendin yap’ çalışması ve bunun bir akıma dönüşmesiyle birlikte el emeği göz nuru ve eski usullerin değerleri ortaya çıktı. Böylelikle el emeği yapılan örgülere merak uyanmasıyla birlikte Amerikalılar örgü örmeyi öğrenmeye başladılar. Artık insanlar metropol şehrin vermiş olduğu sıkıcı, monoton ve piskolojik olarak sıkıntı vermesinden dolayı basit ve düz bir hayat yaşama tercih ediyorlar. Sade ve basit yaşamın aslında insan için daha yararlı ve kaliteli olduğuna dair bir çok kitabın yazılması ve piyasaya çıkmasıyla birlikte, sade yaşamın örgü ile simgelendirlebileceğide yazılar arasındadır. ABD’de örgü örmenin Waldorf Okulları’nın eğitimcileri talebeler üzerinde gözlemledikleri yararlar üzerine okula ilk başlanan 1. sınıftan itibaren müfredata eklediler. Örgü örmenin öğrenciler üzerindeki becerilerinin artması ve bazı yararları şu şekildedir; Matematiksel beceri, beyin-el koordinasyonu artması ve konsantrasyon gibi bir çok şeyin öğrencilere olumlu yönde katkı sağladığını belirten eğitmenler, örgü ören öğrencilerin örgü örmeyi öğrendikten sonra diğer derslerde öğrenmeye daha olumlu oldukları tespit edilmiş.

rgü ören ünlüler - Örgü Örmeyi Seven Ünlüler
Örgü Ören Ünlüler


Örgü örmek aslına bakarsanız kendinizi ifade etme biçimi olduğunu söyleyebiliriz. Bir çok örgü örneği vardır ve herkes ördükleri örgülerle ruh halini yansıttıklarını söylememiz hiçte yanlış olmaz. Örgü örmek hem konsantre olabilmek için hemde stresten uzaklaşmak ve rahatlamak için bire bir. Bir çok piskoloktan da bunu teyit eder yönde açıklamalar mevcuttur. Gerek ruhsal olarak gerek ise bedensel sağlık açısından insanoğlunun doyumlu bir yaşam sürmesinin gerekliliğini savunan piskologlar, bu yüzden örgü örerek hem üretken hemde iç dünyanızı örgülere yansıtmakla hem haz almış hemde stresten uzaklaşmış olacaksınız.

Ünlülerden Örgü Örenlerden Bazıları:

Julia Roberts, Madonna, Iman, Hilary Swank, Cameron Diaz,
Daryl Hannah, Goldie Hawn, Earths Kitt Winona Ryder, Julianne Moore, Rose McGowan, Courtney Thorne-Smith, Kate Moss, Madeline Albright, Vanna White, Megan Mullaly, Sarah Jessica Parker, Joanne Woodward, Russell Crowe, Bob Mackie, Rosie Grier, Stu Bloomberg.

Bir önceki yazımız olan Su Dalgası Modeli, Dalgalı yelek,Tığ işi su dalgası başlıklı makalemizde Su Dalgası Modeli, su dalgası modeli kazak ve su dalgası yelek yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir